Pup overenthousiast bij het passeren van andere honden

Z
Zebrenuageux6066 Pictogram dat de vlag voorstelt Frans
Rapporteren

Hoi, ik heb een Hollandse Herder van 5 maanden oud.

Alles gaat goed, behalve als we andere honden tegenkomen. Als ik hem laat zitten terwijl er een andere hond passeert, blijft hij keurig, maar als ik zelf in beweging ben tijdens de ontmoeting, ontploft hij zodra we erlangs gaan en stormt hij naar voren omdat hij wil spelen.

Ik kan niet altijd de afstand vergroten of stilstaan om anderen te laten passeren. Snoepjes werken op dat moment niet, en als ik voor hem ga staan om het zicht te blokkeren, loopt hij gewoon om me heen. Ik hoor graag jullie tips, bedankt!

Ik werk ook met hem aan impulscontrole: ik gooi een snoepje en dan mag hij niet bewegen, of ik zweep hem op met zijn bijtrol en zeg dan 'los', waarna ik het ding om hem heen zwaai zonder dat hij het mag pakken. Dat gaat allemaal prima.

Vertaald Frans
icon info

De inhoud van het forum wordt soms vanuit een andere taal vertaald en berichten kunnen betrekking hebben op landen met andere dierenwetten. Doe je onderzoek voordat je beslissingen neemt.

Omdat het forum automatisch door AI wordt vertaald, kunnen de vertalingen fouten bevatten.

Wilt je je mening over dit onderwerp geven?
Editor laden

Schrijf je bericht en upload een foto als je dat wilt. Wees beleefd in je uitwisselingen

Je bericht zal zichtbaar zijn voor alle leden van het internationale Wamiz-forum.

4 antwoorden
Sorteren op:
  • S
    Snaraellora17 Pictogram dat de vlag voorstelt Frans
    Rapporteren

    Hoi

    Met 5 maanden hoort dat echt bij de leeftijd. Maar de training begint nu inderdaad langzaam aan.

    Verder is de methode van aaitjes en positieve handgebaren voor mijn honden altijd voldoende geweest om ze goed op te voeden. Ik praat tegen de honden. Ik laat ze merken wanneer het goed is en andersom ook. 😅/😩

    Pas op met kopieergedrag!

    Snoepjes: ik zie daar alleen maar nadelen in (kans op overgewicht, vergiftiging...)

    Het is net alsof je een kind een snoepje geeft om het op te voeden. 🤯

    Vertaald Frans
    ProvetoJuniorConseil
    Provetojuniorconseil Pictogram dat de vlag voorstelt Frans
    Geverifieerde expert
    Rapporteren

    Hoi, ik ben student diergeneeskunde. Op basis van je beschrijving lijkt het meer op een hele sterke opwinding en frustratie om te gaan spelen dan op werkelijke agressie, maar het is lastig om dit met zekerheid te zeggen zonder je pup zelf te zien.
    Als hij de beloning niet meer aanneemt, komt dat meestal doordat de andere hond al te dichtbij is en hij zijn opwindingsdrempel heeft overschreden: op dat moment wordt leren heel lastig. Probeer te trainen op een afstand waarbij hij nog naar de andere hond kan kijken en vervolgens weer contact met jou maakt. Beloon dit direct zodra hij zijn aandacht weer op jou richt.
    Je kunt hem ook leren om, eerst in alle rust, een vrolijke 'omkeer' te maken of een 'touch' tegen je hand te doen, zodat je hem zonder confrontatie mee kunt nemen als jullie in beweging zijn. Vermijd voorlopig indien mogelijk ontmoetingen aan de lijn, omdat die het idee kunnen versterken dat trekken of uitvallen de manier is om bij andere honden te komen.
    Oefeningen met een bijtrol trainen de controle over beweging, maar dit vertaalt zich niet automatisch naar rust tegenover soortgenoten; let er ook op dat je de opwinding hierbij niet te hoog laat oplopen.
    Vermijd rukken aan de lijn en straf. Een hondentrainer die uitsluitend met positieve methoden werkt, zou een paar keer met je mee kunnen lopen tijdens echte wandelingen, wat zeker bij een jonge Hollandse Herder heel nuttig zou zijn.

    Groetjes,

    Romane

    Vertaald Frans
    tiwounti
    Tiwounti Pictogram dat de vlag voorstelt Frans
    Rapporteren

    Het meest veelzeggende detail in je bericht is: « het snoepje werkt op zulke momenten niet ». Als voer niet meer werkt, is dat geen motivatieprobleem: de hond zit dan boven zijn drempelwaarde. Boven die drempel is er niks meer dat hem kan laten leren — geen beloning, maar ook geen contact met de andere hond. Dat is precies de beperking van het eerder genoemde Premack-principe: het is een geweldige methode, maar het werkt alleen onder de drempelwaarde.

    In de praktijk: zoek de afstand op waarop hij nog wél een snoepje aanneemt terwijl er een andere hond beweegt. Misschien is dat 15 meter, misschien 40. Dat is je trainingspunt — en het mooie is dat het meetbaar is: op de dag dat hij op 20 meter afstand nog eet terwijl dat eerst 40 meter was, heb je vooruitgang geboekt.

    Wat betreft het verschil tussen zitten en bewegen: als hij zit, heeft hij een duidelijke opdracht en een helder criterium. Tijdens het lopen heeft hij niks te doen — en die leegte vult hij zelf in. Dit los je niet zozeer op met méér controle, maar door hem iets te laten doen terwijl je loopt: oogcontact met jou, of een paar meter strak naast je lopen (volgen). Vraag dit vóórdat je de ander passeert, niet tijdens.

    Voor de momenten waarop je de afstand niet kunt vergroten, is het omdraaien echt een oefening op zich die je moet trainen. Doe dit in alle rust zonder andere honden in de buurt, totdat het vloeiend gaat. Een last-minute geïmproviseerde keertwending mislukt; een goed getrainde keertwending is een echte uitweg.

    Tot slot: je oefeningen voor emotieregulatie zijn prima, maar die doe je nu in een rustige en vertrouwde omgeving. Het generaliseren naar buiten, met andere honden erbij, is een apart leerproces. Het is niet dat de training niet is aangeslagen, het moet alleen nog worden vertaald naar de praktijk. Voor een Hollandse Herder van 5 maanden oud lig je hiermee prima op schema.

    Vertaald Frans
    Kikaah
    Kikaah Pictogram dat de vlag voorstelt Frans
    Rapporteren

    Wat krijgt hij eigenlijk als beloning als hij zich netjes gedraagt bij andere honden? Als hij heel graag naar ze toe wil, dan is dat juist een mooie beloning voor zijn zelfbeheersing. Je zou samen met andere hondeneigenaren kunnen gaan wandelen en oefeningen kunnen doen, zo van: je wacht eerst even rustig en daarna mag je naar je vriendjes toe. En probeer terwijl je loopt zijn aandacht te trekken voordat er gespeeld mag worden. Volgens mij is dat het Premack-principe. Maar goed, hij is pas 5 maanden oud, dus hij heeft nog een lange weg te gaan :)

    Vertaald Frans
  • 4 reacties van 4

  • Heb je een vraag? Of wil je een ervaring delen? Schrijf een bericht!